Press/Interviews

Feb 22, 2010 | « back

Przy okazji wizyty zespołu w Polsce, udało nam się zamienić kilka słów z Ianem, gitarzystą grupy Billy Talent.

Przy okazji wizyty zespołu w Polsce, udało nam się zamienić kilka słów z Ianem, gitarzystą grupy Billy Talent.

Eska Rock: Wasz najnowszy album, “III”, wyprodukował legendarny Brendan O` Brien. Ten sam człowiek, który produkował między innymi ostatni krążek Pearl Jam. To chyba ważne wydarzenie dla Was?

Ian D`Sa: To dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie. Początkowo to ja miałem produkować ten album. Ale jeden gość z wytwórni powiedział, że chciałby puścić ten materiał jakiemuś amerykańskiemu producentowi. Zapytał, czy nie mam nic przeciwko. Ja na to, że nie. Kilka dni później ten facet dzwoni i pyta: Pamiętasz, jak kiedyś mówiłeś mi o swoim ulubionym producencie? No właśnie, Brendan O` Brien chce z wami pracować. Byliśmy w szoku! To dla nas wielka rzecz. Ten człowiek pracował nad tyloma naszymi ulubionymi płytami!

E.R.: Nowy krążek promujecie aktualnie na koncertach. No, właśnie: ludzie, słysząc o trasie koncertowej, najczęściej wyobrażają sobie limuzyny, bankiety, luksusy…

Ian: O, to zupełnie nie tak. (śmiech) Ludzie często myślą, że trasa- to jedno wielkie pasmo imprez. Ale z naszego punktu widzenia to wygląda dokładnie odwrotnie. Jasne, to bardzo miłe, kiedy wychodzisz na scenę i każdego wieczoru możesz zagrać dla ludzi, którzy kochają twoją muzykę. To wynagradza trudy. Nie żebym narzekał, ale trochę tych trudów jest. Pomyśl, że jesteś ciągle w podróży i przez długi czas nie widzisz swojej rodziny. Dlaczego miło było, kiedy zrobiliśmy sobie ostatnio kilkutygodniową przerwę. Teraz mamy nową energię do grania.

E.R.: Możecie liczyć na wsparcie fanów, a jak to wygląda z prasą muzyczną? Czytacie w ogóle recenzje swoich płyt?

Ian: Od czasu do czasu czytamy recenzje, ale wiadomo, że nawet wśród wielu dobrych, może się zdarzyć jakaś zła. Po jakimś czasie dociera do ciebie, że ludzie mają różne gusta. I zawsze różnie reagowali na nasz zespół- jedni są zachwyceni, a inni nie mogą słuchać tej muzyki. Nie jesteś w stanie przekonać do siebie wszystkich. A jeśli już chcesz przekonywać ludzi, to najlepiej zrobić to grając na żywo. Ja sam mam coś takiego, że kiedy nie znam zespołu albo nawet nie lubię jakiejś grupy, idę na jej koncert. To pozwala mi inaczej odbierać muzykę. Niedługo znów zagramy sporo koncertów i nie przejmujemy się tym, co ludzie piszą o naszej płycie, kiedy widzimy pełne sale.

E.R.: Jesteście zespołem od wielu lat, ale- w przeciwieństwie do innych zespołów- nie macie na koncie spektakularnych awantur, o których rozpisywałaby się prasa. W ogóle się nie kłócicie?

Ian: Gramy razem od 93- ego roku, a spotkaliśmy się w szkole. Przez 10 lat pracowaliśmy wspólnie nie mając nawet kontraktu- i to ma sporo wspólnego z tym, jacy jesteśmy dzisiaj. W tak długim czasie jesteś w stanie nauczyć się szacunku wobec innych, zaufania. Oczywiście, że się kłóciliśmy, prawie bez przerwy. W ciągu 10 lat wytworzyła się między nami więź- jak byśmy byli rodziną. Nawet nie uważamy się za przyjaciół, tylko niemal za braci. Wiemy, co kogo wkurza, kto na co może sobie pozwolić. Chyba właśnie to pozwoliło nam przetrwać razem tyle lat.

E.R.: Jak wyobrażasz sobie grupę Billy Talent za 5 lat?

Ian: Hmm, 5 lat… Od początku chcieliśmy zdobyć fanów i nagrać tyle fajnych płyt ile tylko będziemy w stanie. Więc pewnie za 5 lat będziemy robić to samo co teraz. Wtedy mogłaby się ukazać nasza piąta płyta. Chcielibyśmy grać dla jeszcze większej liczby fanów, dotrzeć do miejsc, w których jeszcze nie byliśmy.

Eska Rock
February 22, 2010top